تبلیغات
fanoos245 - عوامل اضطراب دردانش آموزان
سه شنبه 10 خرداد 1390

عوامل اضطراب دردانش آموزان

   نوشته شده توسط: Hamidreza maleki    

عوامل اضطراب در دانش آموزان

رسیدن به اهداف آموزشی که مدارس به عنوان هدف اساسی خود به آن ها توجه دارند، مستلزم تأمین بهداشت روانی دانش آموزان است. تحقیقات متعدد نشان می دهد که سلامت روانی دانش آموزان با پیشرفت تحصیلی آن ها ارتباط دارد و دانش آموزانی که به نحوی از مشکلات روانی یا از نبود بهداشت روانی مناسب رنج می برند، اغلب با افت تحصیلی مواجه هستند. بنابراین ضروری به نظر می رسد جهت تأمین شرایط مناسب برای نیل به اهداف آموزشی، تربیتی و ...

عوامل اضطراب در دانش آموزان

رسیدن به اهداف آموزشی که مدارس به عنوان هدف اساسی خود به آن ها توجه دارند، مستلزم تأمین بهداشت روانی دانش آموزان است. تحقیقات متعدد نشان می دهد که سلامت روانی دانش آموزان با پیشرفت تحصیلی آن ها ارتباط دارد و دانش آموزانی که به نحوی از مشکلات روانی یا از نبود بهداشت روانی مناسب رنج می برند، اغلب با افت تحصیلی مواجه هستند. بنابراین ضروری به نظر می رسد جهت تأمین شرایط مناسب برای نیل به اهداف آموزشی، تربیتی و تضمین سلامت افراد جامعه در سنین مختلف، عوامل بازدارنده آن را مورد بررسی قرار داد.

استرس چیست؟
 
استرس(فشار عصبی) از نظر لغوی از کلمه لاتین استرینجر به مفهوم به هم رفتن و قبض شدن گرفته شده است و در زبان فارسی معادل های تکانه عصبی، فشار روانی، تنیدگی و نگرانی برای آن عنوان شده است.
 
عوامل استرس در مدارس
 
۱) استرس امتحان: امتحانات یکی از مهم ترین عوامل استرس زا در مدارس و دانشگاه ها هستند که پیامدهای روان ـ فیزیولوژیک مختلفی دارند. اما اثرات آن ها بر کودکان مورد توجه قرار نگرفته است. این مطالعه برای بررسی اثرات استرس امتحانات نهایی بر فعالیت محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز ـ آدرنال(تغییرات کورتیزول بزاقی) و فعالیت دستگاه اعصاب خودکار(نبض) در کودکان انجام شد. پس از بررسی، ۱۰۰ دانش آموز(۵۰ پسر و ۵۰ دختر) پایه پنجم دبستان از دو مدرسه كه به صورت تصادفی انتخاب شدند و به سؤالات پرسشنامه های شخصیتی نوجوانان آیزنک پاسخ دادند. پس از اطمینان از سلامت جسمی و روانی آن ها براساس پرونده بهداشتی و معاینات بالینی و کنترل متغیرهای خواب، تغذیه، دارو و ورزش، نمونه های بزاقی و نبض آن ها پنج بار یعنی بار اول یک هفته قبل از امتحانات نهایی و سه بار در طول امتحانات ریاضی، تاریخ و علوم و بار پنجم یک هفته پس از امتحانات در ساعت ۹ تا ۱۰ صبح گرفته و میزان کورتیزول بزاقی تعیین شد. این مطالعه نشان داد که امتحانات نهایی به عنوان منابع استرس زا، کورتیزول بزاقی و نبض کودکان را افزایش می دهند و افزایش کورتیزول تحت تأٍثیر شخصیت و افزایش نبض تحت تأثیر جنسیت کودکان است. اما در امر اجرا ارزشیابی توصیفی که در واقع الگوی کیفی است برای رسیدن به عمق و کیفیت یادگیری همه جانبه دانش آموزان در جهت اصلاح و بهبود و توسعه مهارت ها، دانش ها و نگرش های دانش آموزان تحقیق ادامه یافت.

۲) استرس محیط: استرس زاهای محیطی نسبت به محیط های استرس زا دارای وجوه معین تر و بررسی شده تری هستند. احساس استرس در یک محیط بسیار وابسته به شکل ادراک فرد از محیط است. ادراک فرآیندی است که طی آن فرد اطلاعات را از محیط پیرامون، توسط حواس خود، دریافت کرده و پس از آن به وسیله مغز تجزیه و تحلیل و ارزیابی می کند، سه عامل تأثیرگذار بر ادراک نقش بسیار مهمی دارند:
الف ـ وضع روحی انسان ب ـ خلق و خوی شخصی پ ـ عوامل موروثی و زمینه اجتماعی و روانی. این تفاوت ها در افراد سبب می شوند که افراد تجربه هایی متفاوت از ادراک یک فضا را داشته باشند، ادراکات محیطی ممکن است متفاوت از یکدیگر، باشند. در روانشناسی محیط مورد نخست با عنوان استرس زاهای محیطی شناخته می شود، عوامل استرس زای محیطی، عواملی هستند که معمولاً به علت تهدیدآمیز بودن، ایجاد واکنش عاطفی منفی می کنند. شدت این واکنش در افراد مختلف متفاوت است. ادراک محیط نقش زیادی در ایجاد احساس استرس دارد. محیطی که در آن دانش آموزان به کسب علم و آموزش مشغولند، هم چون تمام محیط های دیگر که بر رفتار فرد مؤثر است. رفتار و سلامت روان آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد. روشن است که محیط فیزیکی مدرسه از جمله شرایط ساختمانی، نور، رنگ و بهداشت محیط در سلامت روان دانش آموزان تأثیرگذار است. از این رو ضروری است که در جهت ارتقای بهداشت روانی دانش آموزان، تأمین شرایط فیزیکی مناسب مورد توجه قرار گیرد و از آن جایی که قسمت عمده ساعات روزانه دانش آموزان در محیط مدرسه می گذرد، شرایط نامناسب فیزیکی مثل ناکافی بودن نور، سیستم گرمایش و سرمایش نامناسب و امنیت ساختمان بسیار حائز اهمیت است.
 
۳) بهداشت روانی معلم: حالت روانی معلم، بر چگونگی برداشت آن ها از موقعیت شان و این که آیا استرس به وجود خواهد آمد، تأٍثیر مهمی دارد. مثبت بودن و احساس سلامت روان می تواند در جلوگیری از بروز استرس بسیار مؤثر باشد. سه عامل زیر در سلامت روانی افراد مهم هستند: الف) شخصیت متعادل ب) نگرش مثبت برای حل مشکلات ج) توانمندی خود. شخصیت متعادل و استوار می تواند در به حداقل رساندن استرسی که معلمان در کار متحمل می شوند، مؤثر واقع شود. هر چند شما به راحتی نمی توانید شخصیت خود را تغییر دهید، اما می توانید در جهت به وجودآوردن نگرش های مثبت برای حل مشکلات، تلاش کنید. داشتن نگرش بدبینانه یا منفی به جهان، بدین معناست که استنباط شما از موقعیت ها، بیشتر تهدیدآمیز است.
 
۴) اصرار خانواده برای کسب نمره بیشتر، تعادل ذهنی دانش آموز را به هم می زند مشاوران آموزشی یونسکو و یونیسف گفته اند: در نظام آموزشی حافظه مدار کشورمان دانش آموزان بر دانسته های خود تسلطی ندارند و این در حالی است که در بیشتر سئـوالات امتـحانی بر حفظیات آنان تأکید می شود و این امر تسلط نداشتن آنان را به دنبال دارد. استادان برنامه ریزی درسی و تکنولوژی آموزشی، خانواده ها و رفتار آنان را از دیگر عوامل مهم اضطراب آفرین دانش آموزان عنوان کردند و افزودند: پافشاری خانواده ها برای کسب نمره ای بیش از توان دانش آموزان تعادل ذهنی افراد را به هم می ریزد. والدین باید از فرزندان خود انتظارات منطقی داشته باشند و برای شناخت توانایی آنان زمان سپری کنند چون در غیر این صورت با فرزند خود دچار چالش خواهند شد.

توصیه هایی برای ارتقاء بهداشت روانی مدارس
 
- آگاه کردن مسئولان مدرسه و معلمان در اتخاذ شیوه های ارتباطی و تربیتی مناسب.
- رفع عوامل مخل بهداشت روانی معلمان.
- ارتباط مستمر با خانواده دانش آموزان.
- به روزرسانی اطلاعات و آگاهی های مشاوران و ارتقای توانمندی ها و مهارت های آنان.
- بهبود شرایط فیزیکی مدارس.
- برگزاری جلسات آگاه سازی برای دانش آموزان و به منظورآموزش مهارت های زندگی و کنترل استرس.


How do you prevent Achilles tendonitis?
جمعه 13 مرداد 1396 07:00 ب.ظ
Keep on writing, great job!
vitamin d foot pain
پنجشنبه 8 تیر 1396 07:41 ق.ظ
My brother suggested I would possibly like this blog. He used to be totally right.

This publish truly made my day. You cann't consider simply how a lot time I had spent for this info!
Thank you!
foot pain exercises
چهارشنبه 7 تیر 1396 08:03 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks
std clinics near me
دوشنبه 5 تیر 1396 06:46 ق.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن
دلنشین در آغاز آیا نه نشستن کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من
مؤمن متاسفانه تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز مشکل خود را با فراز
در مفروضات و شما خواهد را خوب به کمک پر همه کسانی معافیت.

در صورتی که شما در واقع که می
توانید انجام من را قطعا تا پایان مجذوب.
carlynprabhakar.blog.fc2.com
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 11:22 ب.ظ
My brother recommended I may like this website.
He used to be entirely right. This put up
truly made my day. You cann't imagine just how so much time I had spent for this info!

Thanks!
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 02:23 ق.ظ
I don't even understand how I stopped up right here, but I assumed
this put up used to be great. I don't realize who you might be however certainly you're
going to a well-known blogger should you are not already.

Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر